Osnovni uzrok lutanja u sveukupnom naslijeđu čovječanstva je što ljudi svojim pojedinačnim i kolektivnim bićem nisu osvijestili (iako osvijetljeni) odakle potiče zlo.
Mislila sam da je likovni prikaz što je gore, to je dole za mene intimno najzlokobniji koji sam do sada vidjela, ali nije.
Ovaj je.
Šta bi tačno ovo tribalo predstavljat? Šta tebi predstavlja? Ovo mene podsjeća na navodne simbole iluminata ili masona…
Meni ovaj i nije toliko zlokoban?
Koji je to likovni prikaz sto je gore, bit ce dole. Jako se podudara sa izrazom “kako na nebu, tako i na zemlji” iz Kršćanskog nauka.
Nisi ostavila mogućnost pronalaska ovog simbola…
Ris, manje je bitno čiji je simbol od onoga što predstavlja.
Prije svega bih voljela čuti kako ga ti tumačiš? Šta bi trebala predstavljati ova dva trokuta suprotno ukrštena i oko u sredini.
Zatim ću ti reći kako ga ja čitam, i biće poduže.
Tesla, tebi nije toliko zlokoban. Da li to znači da ti je unekoliko zlokoban ili nije uopšte?
Ovo je “što je gore, to je dole” ili “kako gore, tako dole”: http://ibb.co/jD0RSWD
“I da bude volja Tvoja, kako na nebu, tako i na zemlji.”
Da li je “što je gore, to je dole/kako gore, tako dole” Jedna Volja?
Brute, Plamena zvijezda. Ogoljena, oslobođena ukrasa i materijala.
Ja i neman neko tumačenje. Sad da razmislin, dva trokuta sa okom u sredini… Heksagram… Možda predstavlja dva povezana ali odvojena svita, jedan vidljivi i jedan skriveni, al čine cjelinu. A oko je moć viđenja u oba svita… Ovo ovako, čisto improviziram.
Na ekavici izbaci neke slike i tekstove, na ijekavici samo cvijeće (liatris spicata). Je li se ovo odnosi, odnosno “postoji” samo na ekavicu. (Vjerovatno se nisam dobro izrazio, ali shvatićeš.)
Ne vidim nista zlokobno bar licno meni.Zasto bi bio zlokoban simbol ko simbol?
Jedino bih se mogla baviti interpretacijom simbola kroz historiju sto su predstavljali i zasto su sluzili.Ako si to trazila? Eto tvornicar rece kao sto su to mainstream kruzenja o illuminatima,masoni, okultisti,astrologija,hermetizam,ezoterija fazoni…
Joj ja volim asocijacije, reći ću svoje pa kako god. 😀
Prvo: Den Brown i ono njegovo tumačenje, muško-ženski svijet sa jednom perspektivom, nema apsolutno razlike u spolovima, jednospolno, jednoumni smo organizmi bez individualnog ostvarenja.
Drugo: Dedžal, kraj svijeta i sve obmane koje su pred nas postavljene, laž umjesto istine.
Treća naravno Sauron iz Gospodara prstena, svevideće oko koje gleda samo vojsku otpora, pomaže Orcima.
Četvrta, američki dolar i Kanaan.
I samo zbog grafike, i peta, podsjeća me na prvu stranicu neke knjige koja je zapravo crno-bijeli print žiga na koricama u nekoj kućnoj biblioteci u nekoj kolibi. Eto, sve sam ih, uglavnom ni na što lijepo me ne vuče, više slutno i tmurno.
Vasionka
Ne znam kako bi baš točno definirala riječ zlokoban, vjerojatni da izaziva zlu kob ili strijepnju od zle sudbine! Napisala sam “nije toliko” zlokoban u tom čistom smislu riječi, samo mi izaziva neku blagu nelagodu.
Zanimljiv je i taj drugi simbol, tj. likovni prikaz. Vjerojatno oba imaju ezoterične korjene.
Moglo bi se tumačit, kako na “astralnom” duhovnom planu, tako i u materijalnom. Ti si tu još navela i kolektovnu svijest i pojedinačnu za svakog čovjeka, ali je sve jedna “volja” jer smo svi u isto vrijeme povezano
apsolutna kontrola i dominacija koja potire svaku individualnost. hijerarhija na cijem celu se nalazi nesto bez samilosti i saosjecaja, nesto neljudsko i nedokucivo sto vreba ko zna odakle, a cija je vladavina zasnovana na strahu i izvrtanju svake vrijednosti u njenu protuvrijednost.
svevidece oko na piramidi je simbol blagog sistem nadzora i kontrole u odnosu na ovaj, u njemu nema direktno naznačeno ništa zvjersko , animalno i predatorsko. nečeg što je čak uobliceno u tehnologiju i formu da bi sakrilo svoju pravu prirodu.
Demijurg.
Za razliku od likovnog prikaza -što je gore, to je dole- koji naglašava dva demijurga, jednog demijurga duha i drugog demijurga materije (zoroastrizam, patareni, bogumili, krstjani? – kod krstjana je upitnik), ovaj simbol opisuje dva demijurga preklopljena u jednog, sa jedinstvenim za oba svojstvom sveopšte i neograničene moći upućenosti u sve stvari i znanja o svim stvarima – svevidjećim okom.
Kod dualističkog pristupa iz -što je gore, to je dole- demijurg (Bog iz monotestičkih religija) razdvaja se na dva; jednog, dobrog demijurga duha koji je predstavljen kao onaj koji je malo djelatno zainteresovan za ono što se dešava u svijetu materije (zlog principa koji dobri demijurg nije ni stvorio, nego njegov namjesnik za upravljanje nad nebima i prostorom, uključujući Zemlju, što pripada spoljnim slojevima očvrslim u materiju). Taj zli princip je demijurg materije, nekada prvi među anđelima, sa svojstvom koje je samo on od svih anđela dobio – da osvjetljava, otkriva svjetlom sve stvoreno – lucifer, a kako bi to stvoreno bilo vidljivo svima, ne samo dobrom demijurgu, odnosno kako bi bilo materijalizovano.
Kod ovog simbola se taj dualistički princip integrira, te dobijamo deriviranog demijurga koji je istovremeno i dobar i zao (i svemilostan i svezavidan), i sve stvaralački i sveurušavalački (svaka materija se urušava na početne stvaralačke elemente); i tu izgleda nije kraj. Nezavršena linija koja se izvodi iz trokuta koji predstavlja svojstvo dobrog demijurga (trokut s vrhom prema nebu), a koja izgleda poput nastavka za kačenje amajlije, mislim da nije slučajno tu, odnosno mislim da ukazuje na vezu što vodi do vrhovnog demijurga koji je skriven.
Šta je ovdje ultimativno zlokobno, bar za mene, zlokobnije od dualističkog pristupa -što je gore, to je dole-? To što je svevidjeće oko postavljeno tako da implicira da je svemoć i sveznanje svojstvo oba integrirana demijurga (odnosno jednog deriviranog demijurga), i dobrog – demijurga duha i zlog – demijurga materije. To dalje implicira da je zlo tvorevina dobrog, demijurga duha; dakle, pod apsolutnom kontrolom dobrog demijurga; što dalje implicira da su demijurg dobra i demijurg zla isto, odnosno da su dobro i zlo, u tim velikim božanskim sferama, svojstva s istom vrijednošću. Građenje i rušenje (konstruiranje i dekonstruiranje) svojstva su sa istom vrijednošću.
Također, ovaj simbol implicira, a na to je Astrologus na svoj način ukazao, da ne postoji autonomna volja. Radi ovog konteksta o kojem govorim, ne postoji autonomna volja (odvojena od Božije) ni čovjeka, ni lucifera, a, s druge strane, postoje dvije etičke i ljubav-mržnja volje, prvo integrirane u jedno, a onda i derivirane kao jedno. Sve je isto, sve je iz istog svega isto. To bi značilo da mjesto zla ne može biti u nižim autonomnim ili donekle autonomnim voljama, nego u samom “srcu” demijurga.
Koliko imam predznanja, koliko sam istraživala i koliko me intuitivno vodi, ovo bi bilo valjano tumačenje ovoga simbola.
https://youtu.be/zg2076b5Lqc
Sto se zena razbaca u komentaru ko sa click bait Ted talkom,gnozom i luciferom ??
http://pbs.twimg.com/media/ErGdDrtVgAAqKUh?format=jpg&name=small