Uvod u slikarstvo

Zabavljamo se sa AI vizuelnim zezalicana posljednjih nekoliko dana, pa rekoh – zašto da ne?!
I tako je nastao ovaj post.

IMG-7996

Pošto smo se na stil Ghibli studija već navikli, ilustracija u tom stilu poslužiće kao orijentir u vezi sa originalnom fotografijom, a radi lakšeg praćenja razrade.

~•~

Hieronymus Bosch (oko 1450. – 1516.) pravog imena Heroen Anthonizoon, bio je poznat i kao Bosch van Aken. Jedan je od najpoznatijih holandskih slikara na prelazu renesanse u manirizam.

IMG-8007

Sigurno je najčuveniji umjetnik fantastičnih prizora u zapadnoevropskoj umjetnosti, uključujući grotesku i ono što bismo danas prepoznavali kao bizarno.
Usavršavanje u slikarskoj umjetnosti započeo je u porodičnoj radionici. Upotrebljavao je neobičnu i maštovitu ikonografiju vezanu za lokalna narodna praznovjerja i misterije, te za hrišćansku etiku o ispaštanju smrtnih grijeha, a posebno se bavio gotovo halucinantnim prikazima pakla, raja, grijeha, iskušenja svetaca i sl.
Da bi bilo jasnije kako izgleda Boschova zaostavština, ostavljam vam ovdje prikaz sa desnog dijela poliptiha koji se čuva u Muzeju Prado u Madridu, a predstavlja Vrt naslade sa prikazom Pakla.

IMG-8010

~•~

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simon (1475. – 1564.) bio je renesansni slikar, kipar, arhitekta i pjesnik. Jedan je od najvažnijih i najsvestranijih umjetnika svih vremena i svrstava se u red italijanskih polihistora (osoba koja posjeduje znanje u mnogim naučnim oblastima). Njegov genij i njegovi veliki pothvati u svim umjetnostima učinili su ga idolom mnogih generacija umjetnika.

IMG-7998

Opisuju ga kao genija božanskog nadahnuća, nadljudske moći, koja je podarena samo malom broju rijetkih pojedinaca i koja djeluje preko njihove osobe.
U trinaestoj godini započinje umjetnički put na kojem će slijediti jedino neograničenu snagu vlastitoga duha. Umjetnost je za Michelangela bila stvaranje nove stvarnosti, slično božanskom stvaranju svijeta koje ne priznaje uzore, konvencije ni pravila. I njegove skulpture vjerovatno upravo stoga odlikuje taj snažni egzaltirani grč oslobađanja iz nedefinisane gromade kamena ili mramora. Opsjednut ljudskim tijelom, stvorio je monumentalnu sliku čovjeka kao Herkula i heroja, centralni lik Božjeg svemira. Pored Leonarda da Vinčija, Michelangelo je jedan od najinspirativnijih umjetnika italijanske kasne renesanse, kao i svijeta umjetnosti uopšte, sa uzorom u svom prethodniku Donatellu.
Ispod je prikaz nadaleko čuvene freske Stvaranje Adama sa svoda Sikstinske kapele u Vatikanu.

IMG-8013

~•~

Pablo Picasso, punog imena Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (1881. – 1973.), bio je španski slikar, suosnivač kubizma i jedan od najpoznatijih umjetnika XX vijeka.

IMG-8009

Kada se rodio nije mogao disati, pa je njegova majka pomislila da je mrtav i ostavila ga je na stolu. Spasio ga je njegov ujak Salvador koji je bio doktor. “Doktori su u to vrijeme pušili cigare, a ni moj ujak nije bio iznimka. Kada me vidio kako ležim tamo, otpunhuo mi je dim u lice i ja sam odmah došao k sebi” – rekao je jednom prilikom Picasso.
Njegova je darovitost bila izuzetna od najranijeg djetinjstva. Njegov otac, također umjetnik, obrazovao ga je od 7. godine. Nakon što je, igrom slučaja, dovršio očevu sliku golubova, otac mu je predao sve svoje kistove, boje i palete i nikada više nije slikao iz razloga što je slika bila zadivljujuće lijepa.
Kao mladi umjetnik u Parizu, morao je zapaliti nekoliko svojih platna kako bi se ugrijao, a 1907. godine pada u depresiju i psihički oboljeva. No, nadahnut francuskim postimpresionističkim umjetnikom Paul Cézanneom, Picasso zajedno s francuskim slikarom Georges Braqueom slika krajolike u stilu koji su kasnije kritičari nazvali „kockastim”, što je dovelo do naziva stila – kubizam. Negdje oko 1911. godine ga je čak ispitivala policija o tome da li ukrao Mona Lisu. Naime, kada je slavna Leonardova slika nestala iz pariškog Luvra, za krađu slike osumnjičio ga je pjesnik i prijatelj Guillaume Apollinaire.
Za potrebe ovog prikaza, ostavljam vam Gospođice iz Avinjona, ulje na platnu koje se uopšteno smatra prvom modernom slikom XX vijeka. Čuva se u Muzeju moderne umjetnosti u Njujorku.

IMG-8014

~•~

Nicolas Poussin (1594. – 1665.) bio je francuski slikar i crtač koji je utemeljio francusku klasičnu tradiciju. Gotovo cijeli svoj radni vijek proveo je u Rimu, gdje se specijalizirao za istorijske slike – koje prikazuju prizore iz Biblije, drevne istorije i mitologije, odlikuju se svojom narativnom jasnoćom i dramatičnom snagom.

IMG-7997

Njegova najranija djela karakterizirana su senzualnošću i kolorističkim bogatstvom koje duguje venecijanskoj umjetnosti, posebno Tizianu, ali do 1633. Poussin je odbacio ovaj otvoreno zavodljivi stil u korist racionalnijeg i discipliniranijeg načina koji je mnogo dugovao klasicizmu Rafaela i antici. Umjetnik je većinu svojih platna izveo u ovom intenzivno idealiziranom stilu. Pred kraj njegova života, Poussinova umjetnost doživjela je daljnji preobražaj jer je počeo prikazivati ​​krajolike i grupu duboko panteističkih alegorijskih djela koja su se u konačnici bavila redom i harmonijom prirode. Iako je njegova reputacija bila zamračena u prvoj polovini XVIII vijeka, kasnije je doživjela spektakularan preporod u neoklasičnoj umjetnosti Jacquesa-Louisa Davida i njegovih sljedbenika i od tada je ostala visoka sve do danas.
Ovdje vam ostavljam moju intimno najvažniju sliku svih vremena, Et in Arcadia ego (“I u Arkadiji/smrti ja”), koja se čuva u pariškom muzeju Luvr.

IMG-8016

~•~

Oscar-Claude Monet (1840. – 1926.) najdosljedniji je francuski slikar impresionizma.
U svojoj petoj godini sa porodicom seli iz Pariza u Le Havre, gdje je naučio slikati. Slikao je portrete svoje porodice, stanovnika gradića, kao i lokalne prizore. Kao mladić, Monet je susreo Eugena Boudina koji je slikao na otvorenom i nagovarao Moneta da čini to isto.

IMG-8011

Monet je uživao u tom iskustvu i shvatio da želi biti umjetnik, te je 1859. godine otišao studirati u Pariz gdje se susreo i sprijateljio s većom grupom umjetnika. Tako su 1874. postavili vlastitu izložbu, a mnoge slike su bila malena platna naslikana na otvorenom. Umjetnici su koristili slobodne pokrete kistom i mnogo grudvica čiste boje – obilježja onoga što danas nazivamo impresionističkim stilom. Isprva su ljudi mislili da te slike izgledaju nedovršeno, no danas pripadaju najpoznatijim slikama na svijetu. Po njegovoj slici “Utisak”, odnosno prema francuskom nazivu izvornika “Impression, soleil levant”, je i čitav pravac – impresionizam – dobio ime.
Svoj slikarski stalak nosio je svuda sa sobom – na plažu, u polje, na željezničku stanicu, a imao je i brodić preuređen u plovni atelje tako da je mogao slikati ploveći Senom.
Za potrebe ovog prikaza ostavljam vam Ženu sa suncobranom, sigurno jedno od najuspjelijih dijela ovog “umjetnika svjetla”. Čuva se u Vašingtonu, u Nacionalnoj galeriji umjetnosti.

IMG-8008

vasionka
vasionka

...loyal...liar, big time...brutal...again brutal...love all kids, especially those with autistic disorder...love music, that mathematics of all the worlds...again loooooooove music...read, read and read even more...love to write...loooove to write poems&songs...tales...more tales...manicure nails, no, no, never...love to seek, seek big time...explore...love God...again love God, that greatest freak of all the times... odd fellow...love major guy in the underworld...love equinox...indeed love equinox...mmmmmmm, love blood, that knowledge thing...don't know how to love...love myself mostly and ouuuuuuuuuuuuuuu...love freaks...again love freaks...all freaks...hate to share bed with anyone but one...love one grandmother and her son...her son...her dead son...love men...mmmmmmmm, love men with attitude...love men with attitude again...love gracefully women...mmmmmm, muses...adore troubadour...love night...again love night...love light...hate order...hate paper money...love symbols...adore symbols...love frustration...love hard lesson...tatoo...mmmmmmmm, haaaaaard lesson...

Articles: 1339

33 0 komentara

  1. Odlično si ovo uradila, na tako zabavan, a istovremeno edukativan način nas provela kroz tako zanimljiv svijet dijela umjetnosti. 🙂

    Nisam znala ovo za Pikasa, tj. njegovu biografiju (da je “oživljen” zahvaljujući duhanskom dimu)

    Stvarno ne bih da spamujem, ali kad sam pročitala za doktora koji je pušio, pade mi na pamet nešto iz mog života, što je možda u nekoj vezi. U prvom mjesecu trudnoće odem na redovnu kontrolu kod doktora i on me pita, izmedju ostalog, da li pušim. I šta ću, ja priznam da jesam. Očita on meni tada sve negativne stvari koje duhan nosi za mene, a naročito za bebu, što ja naravno znam, ali..
    Uglavnom, ja izlazim iz ordinacije, pokunjeno, kad mi on dobaci- Gospodjo, sve ono što sam vam rekao za cigarete stoji, ali još uvijek nije naučno dokazano da je to istina. Al, pazi, tog doktora je pratio renome da je od boljih u struci. Šta reći!?

    • Fina je ideja, slažem se Rikice😊

      Taj detalj za Picassa ukačila sam u jednom dokumentarcu svojevremeno. Jako mi je žao što ne znam ko je to pripremao. Dokumentarci od po sat i po, niz njih o najznačajnijim slikarima ikad. Pretraživala sam da li je bio BBC, ali nije. Gledala sam to nekad potkraj ‘90. godina, početak dvijehiljaditih, a sjetih se nedavno da pokušam pronaći i… Sada je to jedna šuma na Netu, nemoguće je ubosti pravo, a da baš ne odvojim veliki komad vremena. Naravno, kako to inače biva, zaboravila sam naziv serijala, bar dvije riječi jednu do druge kako je to bilo u originalnom nazivu, pa da olakša pretragu.

      Čitam ovu tvoju anegdotu oko duhana i sve kontam da će ti, na kraju, saopštiti da ne prestaješ potpuno u trudnoći, nego samo značajno da smanjiš, ako budeš osjećala veliku potrebu za cigaretama. Kad nije😛
      Meni su tako rekli. Otprilike je bilo da mogu šest do sedam cigareta dnevno u trudnoći, ali nakon poroda, zbog dojenja – nikako. Kao, posteljica štiti plod od većine neželjenih tvari i uticaja, ali kroz mlijeko se sve prenosi. Tako je i bilo. U suštini je tumačenje bilo da je manja šteta od kontrolisanog pušenja, nego od majčine nervoze izazvane naglim prekidom i promjenom procesa u organizmu.

      Taj tvoj doktor je bio baš radikalan😃
      No, ima nešto tu. Nova istraživanja za cancer, posebno kod žena, sve više ističu nedostatak sna, neuredno spavanje, kao jedan od ključnih uzročnika. Dok to dođe, ako ikada dospije, u globalnu zdravstvenu kulturu, a posebno zdravstvenu kulturu naših prostora… Povezano je, naravno, i sa drugom simptomatikom, pa nije tako jednostavno kao, prosto, baciti cigarete, prestati s pušenjem. Nesanice su na pandemijskom nivou odavno (nepostojanje “zdravog” fizičkog umora, nego mentalna i emocionalna prezasićenost zbog bombardovanja informacijama i jako puno komunikacija, direktnih i neizravnih, tokom dana), pa onda organizam mora birati između prirodnog nagona mozga da analizira i “složi” sve te utiske; sve te informacije i emocije objedini u nekakav sistem, a, sa druge strane, kroz san otpusti viškove i smanji mentalnu prezasićenost.

      Ogromna digresija, sada sa moje strane😃, ali je tema izuzetno značajna za sve nas. To nešto što bismo nazvali savremeni čovjek.

      • Moj doktor je bio “preradikalan”, reklo bi se.
        Nisam ga poslušala, naravno, mislim, ne u cjelosti, nego sam se trudila da pušenje svedem na minimum. Možda nekih desetak cigareta. (ako se uzme da sam strastveni pušač, ovo je stvarno bilo najmanje što sam mogla)

        Htjela sam da te iznenadim i da uz pomoć AI, pronadjem dokumentarac koji pominješ o Pikasu, jer inače kad pretražujem nešto što želim da pogledam, ona mi da link, al ovaj put nije bila baš od neke koristi, tako da…namjere su najvažnije, reklo bi se 🥰

        • Ma, i ja sam ga tako tražila, između ostalog. Hvala za trud🤗, ali mislin da ulogu igra i to što je serijal star oko 25 godina. Također, ne vjerujem da je još uvijek optimalno uređena baza informacija o autorskim video sadržajima, koliko je to slučaj sa pisanim materijalima/publikacijama. Da znam bar autora/e, bilo bi mnogo lakše.

  2. Frida. Kako samo volim tu ženu i njen život pun samostalnosti i boli.

    Jučer sam bila dosta fokusirana na dan jer je jučer bila trinaesta godišnjica od smrti Irene. Ja znam da su to lične perspektive i mišljenja, ali molim te pogledaj ovu grupu na fb i na slike i crteže koje je ona radila https://www.facebook.com/share/16XGKaHQvB/
    njena mama to sad održava. Jučer sam dosta mislila i o njoj, njenoj majci i kako se osjeća, sama. Čak sam razmišljala i o tome – šta će biti sa uspomene na Irenu kad ona umre.

    Crnim ti blog, oprosti. Pogledaj i promoviši i nju pliz u nekom postu.

    I sretan uskrs 🩷

    • A, kako drugačije da se uopšte izrazimo nego kroz lične perspektive i mišljenja? To znači da nas nešto “dira”, da smo živi, da tema neko važno mjesto dotiče.
      Iz tvoga ranijeg pisanja na Bloggeru povezala sam da je Irena ona tvoja dobra prijateljica koja je umrla. Bez koje si ostala.
      Žao mi je Selina😔 To je… jako teško.
      Pogledala sam tri crteža sa FB stranice, toliko mi dopušta jer nemam profil na FB. Ovo je veoma zanimljivo i u pitanju je prilično samosvojan izraz. Dopada mi se. Vidim da je sa skromnijim priborom uspijevala postići veoma dobre, složene kompozicije i zaokružen efekat.
      Vidim i da Irena ima svoju stalnu postavku na FF u Tuzli, što je jako lijepo – i zbog javnosti, onih koji pored crteža zastanu, i zbog njene porodice i vas, prijatelja.

      Ne “crniš” mi ništa, nemoj tako. Vidiš, evo jedne intimne stvari zbog koje je umjetnost važna, kao naslijeđe. Svojim si komentarom ukazala i na tu perspektivu, tako da je to sve drugo osim tog izraza koji si upotrijebila.

      Hvala ti Selina♥️, jako mi je drago što si se javila☺️

Leave a Reply