(National Post, Tom Blackwell)
Izraelsko-palestinski sukob odražava se sve više i na kanadsko društvo, gdje je doveo do porasta protesta i antisemitskih incidenata, ali i do neobične situacije u svijetu surogat majčinstva. Naime, dvije kanadske agencije za surogatstvo izvijestile su kako njihove surogat majke odbijaju raditi sa izraelskim klijentima zbog etičkih i bezbjednosnih zabrinutosti povezanih sa sukobom u Gazi. I dok neke odbijaju saradnju iz moralnih razloga, protiveći se izraelskoj vojnoj intervenciji, druge strahuju zbog potencijalne opasnosti za dijete rođeno u ratnoj zoni. Dodatno, neke surogat majke zabrinute su da bi se suočile sa osobnim napadima ako bi se saznalo da su nosile dijete za izraelske roditelje.
Jacki Lebert, izvršna direktorica Platinum Surrogacy agencije u Ontariju, navela je da među surogatima postoje stavovi kako bi “nošenje djeteta za izraelskog klijenta bilo podržavanje genocida”. Lebert ističe da, iako podržava pravo Izraelaca na surogatstvo u Kanadi, zakon zabranjuje prisiljavanje surogata na suradnju protiv njihove volje. I u drugoj agenciji, Surrogacy in Canada, suočavaju se s odbijanjem. Voditeljica Sally Rhoads-Heinrich ističe kako surogat majke često navode etičke dvojbe i strah od slanja djeteta u ratnu zonu kao razloge odbijanja. Kaže kako “surogati izražavaju zabrinutost zbog toga što bi dijete moglo odrastati u okruženju punom nasilja, s projektilima i bombama”.
Zastupnica za plodnost Sara Cohen, koja sarađuje sa izraelskim klijentima, smatra da je trenutna situacija nepravedna prema Izraelcima. Ukazala je na to da se surogat majke odnose prema Izraelcima kao homogena grupa, ne uzimajući u obzir njihove individualne stavove o sukobu. Izraelci koji traže surogat majčinstvo u Kanadi uglavnom su istopolni parovi, koji se suočavaju s dodatnom diskriminacijom jer im surogatstvo dugo vremena nije bilo dopušteno u njihovoj zemlji. Cohen navodi kako je za neke surogate izraelski narod percipiran kao agresor, što doprinosi njihovom odbijanju da rade s izraelskim roditeljima.
Ova situacija otvorila je rasprave na društvenim mrežama, a neki korisnici podržavaju surogate u njihovom stavu, dok ih drugi kritikuju kao pristrasne i diskriminatorne. Jedan korisnik na Instagramu izjavio je: “Tipični cionisti – misle da imaju pravo na tuđu zemlju, pa zašto ne bi imali pravo na tuđe materice?!”
Agencije napominju da je kanadski zakon o surogatstvu izrazito specifičan i predviđa samo altruistički pristup, bez plaćanja naknada, što ujedno podstiče bliskije odnose između surogata i budućih roditelja. Neki surogat majke, novorođenu djecu i roditelje vide kao proširenu porodicu, što dodatno otežava emotivne i etičke dileme u ovakvim slučajevima. Jessica Langdon iz Halifaxa, koja je nedavno po drugi put rodila dijete za izraelskog klijenta, kaže da joj je visok krvni pritisak prvi put dijagnostifikovan tokom te trudnoće, što pripisuje stresu zbog ratne situacije. Premda cijeni prijateljstvo s ocem bebe, Langdon smatra da više ne bi pristala nositi dijete za izraelske roditelje sve dok traje sukob.
Za izraelske klijente, koji u Kanadi traže nadu za roditeljstvo, situacija je dodatno bolna. “Oni se osjećaju osuđeni i diskriminisani”, navodi Rhoads-Heinrich. Cohen dodaje kako je neugodno obavijestiti klijente o odbijanju, a mnogi izraelski klijenti ističu kako se osjećaju izolirano, kao da ih cijeli svijet odbacuje.
Svaki korak se pika. Rađamo se tamo đe biramo iz nivoa više svijesti dok se ne strovalimo u ovu ‘ladovinu od svijeta. Dođe mi da odem u Palestinu i Izrael i vlastitim očima vidim “on the face of the place”, jer otkako me period ‘92-‘94 podario propagandom i dezinformacijama (mogućnost praćenja medija sa svih zaraćenih strana, barem kad je bilo struje), više nisam siguran šta da mislim.
U najširem smislu riječi, ovo što navodiš je vrlo slično stavu vrha američke vojske koja je sudjelovala u oslobađanju Evrope od nacizma 1944-1945, te u periodu postojanja okupacijskih zona do 1955. Naime, američkim vojnicima je bilo zabranjeno, u najmanju ruku socijaliziranje s pripadnicima njemačkog naroda (pri tom se uglavnom misli na djevojke i žene) jer, one “podržavaju ili jesu nacistkinje čim su Njemice”. Usprkos zabranama, boys were boys, a girls were girls. I opet u najširem smislu riječi. Naravno, mnoge od tih veza su završavale rađanjem djece. Jedan od filmova na tu temu: https://www.imdb.com/title/tt1884263/
Prema, čini mi se, točnim podacima riječ je o 37000 djece. Od tog broja, procjena je da se oko 2000 djece čiji očevi su bili američki crnci. Njemačka tu djecu nije htjela, pa je “izmišljen” program “Brown babies” da ta djeca budu prebačena u SAD i usvojena. Nekako mi je u podsvijesti da sam pisala o tome, ali nisam sigurna a lijena sam pretraživat. Ali znam da sam gledala linkani dokumentarac, čitala knjige, članke itd.
Uglavnom, ono što hoću reći, čini mi se da je generalizacija najveći problem ne samo u Kanadi, nego u cijelom svijetu.
S druge strane, čudi me da se tako nešto dešava u Kanadi. Nekako imam dojam da su Kanađani bitno tolerantniji po pitanju rasne diskriminacije nego ostali narodi, ali možda sam u krivom.
Pa i skandi je ovdje antisemitizam, mislim sve sto je izraelsko osudjuju zbog palestine, nisu prije.Jarane zamisli ovdje mentalni slom su dobijali kad je Trump pobjedio, kaze anksijozne napade dobijao narod, kanada dijeli istu politku ko zapadna europa u pet deka.
Kazem ti kad je ukrajna i rusija rat bio, ovdje norvezani napadali neduzne ruse sto zive i rade kao da su oni tu nesto krivi,diskriminacija a nemaju veze sa Putinom.
Znam jednog Bosanca koji ima isključivo sex veze sa djevojkama iz Srbije i Hrvatske. Jedne prilike je rekao da je to neki osvetnički momenat – Bošnjo j… Srpkinju/Hrvaticu i one ga vole.
To mi je palo na pamet čitajući ovaj tekst. Svako sebi pravi osjećaj moralnosti, kao i za lijepo.